20Uczestnicy pierwszej edycji projektu "Czas dla Seniorów" – radzyńskiego Klubu Seniora 21 października udali się do Lublina na wycieczkę, której głównym punktem programu był spektakl w Teatrze Muzycznym "Nie taki STRASZNY DWÓR".

Jest to kameralna, skrócona wersja narodowej opery "Straszny Dwór" Stanisława Moniuszki. Spektakl prezentuje najważniejsze muzyczne fragmenty i sceny połączone narracją, która przybliża widzom treść narodowego dzieła. Elementy scenografii, wspaniałe kostiumy z epoki, a przede wszystkim piękne głosy i tańce narodowe przypadły do gustu widzom, którzy nagrodzili spektakl gromkimi brawami. Miła niespodzianką było spotkanie na widowni radzynian - młodzieży i nauczycieli Państwowej Szzkoły Muzycznej i st. im. Karola Lipińskiego.

Przedstawienie zostało przygotowane z racji przypadającej w tym roku 200. rocznicy urodzin kompozytora oraz Roku Stanisława Moniszki, ogłoszonego uchwałą Sejmu. Podczas pobytu w Lublinie seniorzy mieli okazję odbyć spacer po lubelskiej Starówce – włącznie z odwiedzinami Katedry Lubelskiej, zrelaksować się w grocie solnej. Ostatnie godziny pobytu w stolicy regionu spędzili na Placu Litewskim odpoczywając przy fontannach oraz słuchając ciekawych informacji przewodnika o tym ważnym miejscu w dziejach miasta.

Na placu Litewskim znajduje się pomnik Unii Lubelskiej, której 550 rocznicę zawarcia obchodzimy w tym roku. Według tradycji w tym miejscu obradowała w 1569 roku szlachta polska i litewska przed zawarciem związku obu krajów. Na placu Litewskim i wokół niego rozegrały się w roku 1918 wydarzenia związane z przejmowaniem władzy od Austriaków i tworzeniem się Tymczasowego Rządu Ludowego Republiki Polskiej. Przy placu znajduje się pałac Potockich, gdzie mieszkała rodzina Eustachego, zanim ten za główną siedzibę rodu wybrał Radzyń Podlaski i rozbudował nasz pałac. Tam przyszedł na świat Stanisław Kostka Potocki.

Wizytę w Lublinie zakończył wieczorny już powrót przez Stare Miasto do autokaru, który pozwolił radzyńskim seniorom poznać uroki nocnego Lublina.

1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
15
16
17
18
20
22
23
24
24a
25
26
27