EFRR

ROZWIĄZANO UMOWĘ NA DOFINANSOWANIE PROJEKTU: „REWITALIZACJA ZABYTKOWEGO PARKU W ZESPOLE PAŁACOWO-PARKOWYM W RADZYNIU PODLASKIM” (28 PAŹDZIERNIKA 2019 R.)

W dniu 28 października 2019 r. Miasto zawarło z Województwem Lubelskim porozumienie o rozwiązaniu umowy o dofinansowanie projektu: „Rewitalizacja zabytkowego parku w zespole pałacowo-parkowym w Radzyniu Podlaskim”.
Nastąpiło to na wniosek Miasta złożony do Zarządu Województwa Lubelskiego w piśmie z dnia 18 września 2019 r. W zakresie realizacji projektu dwukrotnie podejmowano próbę wyboru wykonawcy robót i za każdym razem cena z najkorzystniejszej oferty przewyższała znacznie „budżet” przeznaczany na przedsięwzięcie nieomal o 50%. Ostatecznie o rezygnacji z realizacji projektu zdecydował fakt podpisania z Zarządem Województwa Lubelskiego umowy wstępnej na przygotowanie i realizację projektu pozakonkursowego „Poprawa stanu infrastruktury zespołu pałacowo-parkowego w Radzyniu Podlaskim” w ramach projektu strategicznego – pociągnęło to za sobą konieczność „wygospodarowania” znacznych środków, jako udziału własnego Miasta.

 

------------------------------------------------------------

 

MIASTO RADZYŃ PODLASKI W DNIU 18 LIPCA 2018 R. PODPISAŁO Z WOJEWÓDZTWEM LUBELSKIM UMOWĘ NA DOFINANSOWANIE, W RAMACH REGIONALNEGO PROGRAMU OPERACYJNEGO WOJEWÓDZTWA LUBELSKIEGO NA LATA 2014-2020, PROJEKTU „REWITALIZACJA ZABYTKOWEGO PARKU W ZESPOLE PAŁACOWO-PARKOWYM W RADZYNIU PODLASKIM”.

Celem głównym realizowanego przez Miasto Projektu jest poprawa stanu infrastruktury w części zabytkowego parku przy pałacu Potockich.
Celami szczegółowymi tegoż Projektu są:

  • ułatwienie dostępu do miejsc i obszarów atrakcyjnych turystycznie – obszarów dziedzictwa naturalnego i kulturowego,
  • wykonanie niezbędnej infrastruktury na terenie objętym Projektem,
  • zapewnienie mieszkańcom miasta dostępu do interesujących form wypoczynku,
  • pozytywne oddziaływanie na rozwój gospodarczy miasta.

Projekt obejmuje przedsięwzięcie inwestycyjne w zakresie odtworzenia na terenie parku, od strony północnej pałacu Potockich, barokowego parteru ogrodowego. Główne wnętrze ogrodowe zakończone będzie półkoliście – w zakończeniu parter gazonowy. Część zamknięta będzie skarpą z grabami formowanymi w walce zakończone czaszą, a dalej strzyżonym szpalerem grabowym.
W półkolistym zakończeniu ogrodu – dwie tzw. altany. Główne wnętrze ogrodowe będzie „przecięte” poprzeczną aleją (przebieg alei w miejscu istniejącej obecnie). Na przecięciu tejże alei i osi głównej całego złożenia będzie wykonana fontanna. Aleje na terenie parku ogrodowego będą posiadały nawierzchnię z miału kamiennego. Zamontowane zostaną elementy małej architektury, jako wyposażenie trenu: ławki, kosze na śmieci, tablice informacyjne, fundamenty i podstawy z piaskowca pod rzeźby. Całość terenu objętego Projektem będzie posiadała oświetlenie parkowe, a „salony ogrodowe” i drzewa – pomniki przyrody - dodatkowo iluminacje.
Teren objęty projektem zostanie wyposażony w system monitoringu wizyjnego: będą zamontowane 3 kamery „wpięte” w system monitoringu miejskiego. Dodatkowo wejścia na teren ogrodu będą wyposażone w urządzenia pozwalające na zliczanie osób tam wchodzących.
Wartość Projektu – 1 954 040,48 zł. Dofinansowanie Projektu w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Lubelskiego na lata 2014-2020:

  • z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego - 1 002 160,75 zł
  • z budżetu państwa w formie dotacji ceowej – 157 325,08 zł

W pozostałej części Projekt będzie finansowany z budżetu miasta – kwota 794 554,65 zł.

Zakończenie realizacji rzeczowego Projektu ustalono do 31 grudnia 2019 r.