DSC 0090Trwająca od siedmiu lat współpraca Uniwersytetu Trzeciego Wieku z Gimnazjum nr 2 zaowocowała różnymi ciekawymi inicjatywami kulturalnymi. W czwartek 19 maja młodzież i seniorzy zorganizowali “Spotkanie z poezją dwóch pokoleń”, podczas którego prezentowali wiersze uczniów szkoły oraz słuchaczy UTW.

- Jestem przekonana, że zaprezentowane utwory zachęcą nas do refleksji, zadumy, dadzą nam okazję do przeżycia wrażeń estetycznych, a dzisiejszy wieczór na długo pozostanie nam wszystkim w pamięci – mówiła witając przybyłych dyrektor Bożena Marcinkowska.

- Jestem pełen podziwu zarówno dla słuchaczek naszego uniwersytetu jak i dla młodzieży, że przejrzeli swoje szuflady, pamiętniki, zapiski i możemy je dzisiaj zaprezentować – dodał z kolei rektor radzyńskiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku Dariusz Gałan.

Podczas wieczoru zaprezentowane zostały utwory trzech słuchaczek UTW: Marianny Hanny Guz, Bronisławy Niebrzegowskiej i Teresy Tętnik oraz uczniów: Joanny Głodek, Sylwii Iwaniuk, Marty Zielińskiej, Weroniki Wronowskiej, Mateusza Zykubka i Aleksandry Szwed.

Dla jednych autorów były to już kolejne prezentacje – po wcześniejszych publikacjach, wieczorkach autorskich, udziałach w konkursach, inni po raz pierwszy przedstawili publicznie swe utwory, chowane dotąd w szufladzie. Jedne wiersze zawierały refleksje wynikłe z dużego doświadczenia życiowego seniorów, inne - zadziwienie światem wyrażane w strofach poezji przez nastolatków wkraczających w życie. Nie tylko przebyta droga życiowa, ale i różne temperamenty autorów, ich stosunek do świata sprawiły, że widownia otrzymała bardzo ciekawą mozaikę poetycką. Mieliśmy i gorzką refleksję, wyciszoną zadumę nad światem, przemijaniem, ale i strofy pełne dystansu, energii, humoru. Różne były także formy utworów: wiersze wolne sąsiadowały z nieregularnymi, w których wyczuwalny był rytm i rym podkreślający puentę utworu, niektórzy w naprawdę udany sposób rymem wiążą strofy, swobodnie posługują się środkami poetyckimi, co powoduje, że wiersz mocniej przemawia obrazem, melodią, zapada w pamięć.

W sumie ci, którzy przyszli na spotkanie, rzeczywiście otrzymali zarówno dużą porcję wrażeń estetycznych, wzruszeń, okazję do zadumy i uśmiechu. Za to wszystko podziękowali gorącymi brawami zarówno autorom jak i wykonawcom, dzięki którym strofy radzyńskich poetów wybrzmiały z całą mocą i w pełnej gamie emocji.Na zakończenie spotkania dyrektor Bożena Marcinkowska podzieliła się z zebranymi pomysłem wydania wspólnego zbioru poezji, w którym zaprezentowane zostaną wiersze seniorów z UTW i uczniów Gimnazjum nr 2.