budzet obywatelski100 tysięcy złotych w przyszłorocznym budżecie zostanie przeznaczone na zadania zaproponowane i wybrane przez mieszkańców Radzynia. Od roku 2018 zacznie działać w mieście budżet obywatelski. Do 4 sierpnia każdy radzynianin, który ukończył 16 lat, może złożyć swój projekt do realizacji.

Mieszkańcy Radzynia od początku kadencji wskazywali na różne potrzeby, których realizacja - ich zdaniem - ułatwi,  uprzyjemni życie w mieście, rozwinie inicjatywę mieszkańców, bardziej udostępni miasto dla turystów itd. Obecnie, po uporządkowaniu budżetu miasta, otworzyła się taka możliwość, by część wydatków budżetowych przeznaczyć na wskazane przez mieszkańców miasta cele.

Jakie one będą – zależy od nas. Ograniczenia są takie, że zadanie musi dotyczyć terenu miasta, a koszt realizacji nie może przekroczyć 100 tys. zł.

Jak można się włączyć w tę inicjatywę?

Każdy mieszkaniec, który ukończył 16 rok życia, może składać swoje propozycje. Służy do tego specjalny formularz, dostępny jest na stronie Urzędu Miasta, w zakładce Budżet Obywatelski http://radzyn-podl.pl/18-urzad/1468-budzet-obywatelski.html (można go też uzyskać w Urzędzie Miasta).

Gdy mamy już pomysł i wypełnimy odpowiedni formularz, zawierający podstawowe informacje, trzeba zdobyć poparcie dla swojej inicjatywy w postaci podpisów 50 mieszkańców miasta. Każdy mieszkaniec może się podpisać pod dowolną liczbą inicjatyw.

Wypełniony formularz zgłoszeniowy wraz z listą podpisów należy złożyć w Urzędzie Miasta do 4 sierpnia br.

Problemy, jakie mogą pojawić się na tym etapie, to na przykład stwierdzenie, czy inicjatywa, którą chcemy zaproponować (np. budowa chodnika, poprawa ulicy, budowa placu zabaw itd.) ma lokalizację na gruncie Miasta, a nie - będącym własnością prywatną, czy np. należącym do powiatu. Inny problem to określenie przybliżonych kosztów. W związku z tym przed złożeniem wniosku warto go skonsultować. Osobą koordynującą prace przygotowawcze Budżetu Obywatelskiego jest w Urzędzie Miasta sekretarz UM Robert Targoński (Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. , pok. 117, I piętro, tel. 83 351 2462). Tam należy się zwracać z wszelkimi wątpliwościami i pytaniami, które zostaną wyjaśnione w porozumieniu z pracownikami odpowiednich komórek UM.

Do 8 września specjalnie powołany zespół ds. budżetu obywatelskiego sprawdzi i zaopiniuje wnioski, a do 15 września – sporządzi listę zadań do głosowania oraz listę zadań zaopiniowanych negatywnie wraz z podaniem uzasadnienia. Po zatwierdzeniu ostatecznej listy zadań do głosowania i zaopiniowanych negatywnie wraz z uzasadnieniem do 20 września zostanie ona upubliczniona na stronie UM oraz na tablicach ogłoszeń.

Od 25 września do 2 października w Urzędzie Miasta odbędzie się głosowanie mieszkańców na projekty, jakie znalazły się bna liście.

Każdy mieszkaniec Radzynia, który w dniu głosowania będzie miał ukończone 16 lat, będzie mógł oddać głos – tym razem tylko na jeden, wybrany przez siebie projekt.

Do 6 października zostaną ogłoszone wyniki głosowania.

Do realizacji zostaną przyjęte te propozycje, które uzyskały największą liczbę głosów i zmieszczą się w przewidzianym budżecie – 100 tys. zł. Wprowadzenie zwycięskich projektów do budżetu miasta odbędzie się do 30 października br.

Zapraszamy do zgłaszania swoich pomysłów, które bedą realizowane w ramach budżetu obywatelskiego!