Polish English Hungarian
Dzisiaj jest: 24 Październik 2017    |    Imieniny obchodzą: Marty, Marcina, Rafała

 

zsrUM

 

Biuletyn Informacji Publicznej

Radzyńskie obchody rocznicy katastrofy smoleńskiej

P1011030W 7. rocznicę katastrofy smoleńskiej i 77. rocznicę mordu katyńskiego w kościele pw. Błogosławionych Męczenników Podlaskich w Radzyniu została odprawiona Msza św. w intencji ofiar obydwu wydarzeń i w intencji Ojczyzny. - Błogosławieni, którzy przychodzą w imię Pańskie! Bądźcie pozdrowieni, którzy tu przychodzicie, kierując się wiarą i miłością do Boga i Ojczyzny – mówił w słowie wstępnym proboszcz parafii św. Anny ks. Henryk Och.

- Pamięcią ogarniamy zmarłych, którzy na zawsze zostali w Katyniu, i tych, co przed siedmiu laty stracili życie w bagnach w lasku pod Smoleńskiem. Niech nasza pamięć będzie pełna szacunku i wiary, że ich życie wpisane jest do chwały naszej Ojczyzny i Królestwa Chrystusowego.

W homilii kapłan nawiązał do odczytanego w Liturgii Słowa fragmentu Ewangelii o wskrzeszeniu Łazarza: - To dla nas znak pokrzepienia, że można wyjść z grobu i przejść do życia; że można zmartwychwstać, tak jak Chrystus zmartwychwstał – podkreślał  ks. Henryk Och. Wspominał swój pobyt 11 listopada 2010 roku w Smoleńsku i Katyniu: - Płakałem, kiedy dotykałem tej ziemi.

Kaznodzieja wskazał analogie między dwiema tragediami. Zginęła w nich elita polskiego narodu. W 1940. roku polscy oficerowie zostali zamordowani rozkazem Berii, w 2010 – katastrofa spowodowana również specjalnym rozkazem. Strzał w tył głowy od broni miał swój odpowiednik w tajnym przygotowaniu do katastrofy samolotu rządowego. Przez dziesięciolecia szerzono kłamstwo katyńskie, od lat jest szerzone smoleńskie.

Za szczególny dramat ks. Henryk Och uznał fakt, że w dziedzinie wyjaśniania przyczyn tragedii nie mogliśmy liczyć na wsparcie przyjaciół – UE oraz NATO oraz że tragedia smoleńska podzieliła naród polski. - Dokąd Polacy będą podzieleni, będziemy szukać wsparcia przeciw Polsce u nieprzyjaciół? - pytał i wyraził nadzieję, że przyczyny katastrofy sprzed 7 lat zostaną wyjaśnione dzięki determinacji tych, co dążą do poznania prawdy, i dzięki współczesnej technologii.

Wezwał do pamięci o tych wydarzeniach i ich ofiarach: - Pamiętajmy o nich, bo naród, który traci pamięć, traci swą tożsamość i obecność wśród innych narodów.

Apelował również o modlitwę w intencji ofiar mordu katyńskiego i katastrofy smoleńskiej oraz za Ojczyznę: - Panie Jezu, daj im wieczne spoczywanie, a Polsce zmartwychwstanie. Wyprowadź z grobu naszą Ojczyznę, a tych, co ją z powrotem do grobu wciągają, skarć mocną ręką – ręką swej sprawiedliwości...

Po Mszy św. odmówiona została litania do św. Jana Pawła II, a obecni na nabożeństwie mieli możliwość ucałowania relikwii Papieża-Polaka.

Przypominamy, że w kościele Błogosławionych Męczenników Podlaskich każdego 10 dnia miesiąca wieczorna Msza św. (zimą o godz. 17.00, od kwietnia o godz. 18.00) odprawiana jest w intencji ofiar katastrofy smoleńskiej.

MAPA INTERAKTYWNA

Mapa interaktywna

PROJEKTY UNIJNE RPO WL 2007 - 2013

Projekty Unijne 2007-2013

ostrzezenia

KALENDARZ WYDARZEŃ

NADCHODZĄCE WYDARZENIA

Zapraszamy na Recital Chopinowski w ramach XXXIV Dni Karola Lipińskiego

28 październik 2017 18:00

Wystawa plastikowych modeli redukcyjnych

29 październik 2017 12:00

GOSPODARKA ODPADAMI

Gospodarka odpadami

PAŁAC POTOCKICH

Palac Potockich

BUDŻET OBYWATELSKI

budzet obywatelski

Centralna Ewidencja i Informacja o Działalności Gospodarczej Komórkowy system informowania mieszkańców Telefon dla osób niepełnosprawnych Elektroniczna Skrzynka podawcza Darmowy internet Hotspot Dyżury aptek Zdjęcie Komunikaty Wojewódzkiego Centrum Zarządzania Kryzysowegokarta duzej rodzinyjawny rejestr

BIULETYN INFORMACYJNY MIASTA

ZAPROSZENIA

Zaproszenia na Sesje Rady Miasta

SYSTEM INFORMACJI PRZESTRZENNEJ

e mapa radzyn podl

REWITALIZACJA MIASTA

MIASTA PARTNERSKIE

Miasto partnerskie Egyek WęgryMiasto partnerskie Nowy Tomyśl Polska

ŚCIEŻKA ROWEROWA

Trasa ścieżki rowerowej

ZAGOSPODAROWANIE PRZESTRZENNE

Mapa zagospodarowania przestrzennego