Polish English Hungarian
Dzisiaj jest: 22 Listopad 2017    |    Imieniny obchodzą: Cecylia, Jonatan, Stefan

 

zsrUM

 

Biuletyn Informacji Publicznej

Poświęcenie Krzyża Jubileuszowego na Skwerze 1050-lecia Chrztu Polski

DSC 0194Obchody Jubileuszu 1050-lecia Chrztu Polski zwieńczyła w Niedzielę Palmową uroczystość poświęcenia Krzyża Jubileuszowego. Wydarzenie z bardzo licznym udziałem wiernych stało się okazją do wyrażenie wdzięczności Bogu za dar wiary przyjętej przez naszych przodków i przekazanej kolejnym pokoleniom oraz podsumowania historycznych wydarzeń, w których jako naród oraz społeczność Radzynia i Ziemi Radzyńskiej uczestniczyliśmy w 2016 roku.

Uroczystość rozpoczęła Msza św. sprawowana w Sanktuarium Matki Boskiej Nieustającej Pomocy. Celebrans – ks. Grzegorz Suwała w słowie wstępnym wskazał jej intencję: - Chcemy prosić o moc od Boga, byśmy zobowiązaniami chrztu umieli żyć na co dzień, dawać świadectwo tego, że jesteśmy dziećmi Bożymi, byśmy byli jego sługami i pięknie żyli.

Po zakończeniu Mszy św. z poświęceniem palm, rozpoczęła się tradycyjna Droga Krzyżowa. wiodąca spod kościoła ulicą ks. Kard. Stefana Wyszyńskiego do skweru 1050-lecia Chrztu Polski, znajdującego się u zbiegu ulic Wisznickiej, Stagrowskiego i Moniuszki. W nabożeństwie wzięło udział ponad tysiąc osób.

- Dzięki Ci składamy za sakrament chrztu świętego, w jakim zostaliśmy zanurzeni my sami jak i nasza Ojczyzna 1050 lat temu. Błagamy Cię najusilniej, abyś pomógł nam wypełniać zobowiązania wynikające z Chrztu świętego, abyśmy po zakończeniu ziemskiego pielgrzymowania mogli wejść do mieszkania w niebie i w zjednoczeniu ze świętymi wychwalali Ciebie – modlił się na zakończenie Drogi Krzyżowej prowadzący uroczystość ks. Grzegorz Suwała.

O znaczeniu krzyża w życiu człowieka i narodu mówił w "Wyznaniu Wiary" ks. kan. Andrzej Kieliszek. - Będziemy u stóp tego krzyża prosić, by Chrystus objął swymi ramionami wszystkich mieszkańców naszego Radzynia i okolic, aby nikt tutaj nie czuł się samotny, odrzucony, zapomniany. Odtąd będziemy przychodzić często pod ten nowy krzyż, by Chrystus z krzyża uczył nas miłości Ojca, miłości Kościoła świętego i miłości narodu polskiego – zakończył proboszcz parafii pw. Trójcy Świętej.

Następnie ks. Henryk Och odczytał Modlitwę Narodu Polskiego. - Przyrzekamy Ci, Panie, że stać wiernie będziemy przy Twoim Krzyżu. Ty zaś błogosław Narodowi naszemu, jego dobrym zamiarom, postanowieniom. Daj mu czystość zamierzeń, ufność głęboką i wielką wytrwałość w dobrym. Zlej obfite błogosławieństwa na całą polską ziemię.

Poświęcenia Jubileuszowego Krzyża dokonał dziekan dekanatu radzyńskiego ks. prałat Roman Wiszniewski.

Na zakończenie głos zabrał burmistrz Miasta Radzyń Podlaski Jerzy Rębek, który wspominał wydarzenia, jakie miały miejsce w Radzyniu w związku z obchodami Jubileuszowego Roku Chrztu Polski, Jubileuszowego Roku Miłosierdzia i światowych Dni Młodzieży. Wiele miejsca zajęły podziękowania wszystkim, którzy zaangażowali się w przygotowanie i przebieg uroczystości.

Autorem projektu Krzyża Jubileuszowego jest mieszkający w Radzyniu artysta-plastyk Marek Leszczyński. Jak powstała koncepcja ? - Stojąc przed wyzwaniem projektu krzyża z okazji 1050-lecia Chrztu Polski przypomniałem sobie rowerowe wędrówki po okolicy w celu inwentaryzacji starych przydrożnych krzyży oraz rozmowy z ludźmi. Krzyże stawiane przez nich zawsze coś rozpoczynały, upamiętniały lub kończyły. Ładunek emocjonalny pozostał gdzieś we mnie i był pomocny w czasie późniejszej pracy– wspomina artysta. - Pomysł inkubował powoli. U źródeł znalazły się zabytki polskiej sztuki wczesnego średniowiecza, przetwarzane ku nowoczesności. Dziesiątki szkiców pozwalało wykluwać się pomysłowi, weryfikować go, opracowywać proporcje i kolorystykę. Dalej pracował już inżynier, wykonawca i wielu innych. Zakończeniem mego wkładu był druk ulotny przypominający o jubileuszu.

MAPA INTERAKTYWNA

Mapa interaktywna

PROJEKTY UNIJNE RPO WL 2007 - 2013

Projekty Unijne 2007-2013

ostrzezenia

KALENDARZ WYDARZEŃ

NADCHODZĄCE WYDARZENIA

Koncert "Szlachetna Paczka"

25 listopad 2017 18:00

Wieczór autorski z Agatą Grzybowską

01 grudzień 2017 18:00

Spotkanie z fantastyką

02 grudzień 2017 14:00

Kiermasz Mikołajkowy

03 grudzień 2017 14:00

GOSPODARKA ODPADAMI

Gospodarka odpadami

PAŁAC POTOCKICH

Palac Potockich

BUDŻET OBYWATELSKI

budzet obywatelski

Centralna Ewidencja i Informacja o Działalności Gospodarczej Komórkowy system informowania mieszkańców Telefon dla osób niepełnosprawnych Elektroniczna Skrzynka podawcza Darmowy internet Hotspot Dyżury aptek Zdjęcie Komunikaty Wojewódzkiego Centrum Zarządzania Kryzysowegokarta duzej rodzinyjawny rejestr

BIULETYN INFORMACYJNY MIASTA

ZAPROSZENIA

Zaproszenia na Sesje Rady Miasta

SYSTEM INFORMACJI PRZESTRZENNEJ

e mapa radzyn podl

REWITALIZACJA MIASTA

MIASTA PARTNERSKIE

Miasto partnerskie Egyek WęgryMiasto partnerskie Nowy Tomyśl Polska

ŚCIEŻKA ROWEROWA

Trasa ścieżki rowerowej

ZAGOSPODAROWANIE PRZESTRZENNE

Mapa zagospodarowania przestrzennego