DSC 0078Społeczność I LO w Radzyniu Podlaskim po raz kolejny udowodniła, jak ważną kwestią jest pamięć o poległych bohaterach, którzy walczyli o Wolną Polskę. 7 kwietnia ulicami Radzynia Podlaskiego przeszła Katyńska Droga Krzyżowa, upamiętniająca zbrodnię dokonaną wiosną w 1940 roku.

- Tradycyjnie już w wielkanocnym czasie oddajemy hołd bestialsko zamordowanym oficerom Wojska Polskiego. Dziękuję wszystkim, za przyjęcie zaproszenia na tą piękną patriotyczno – religijną uroczystość. Dziękuję władzom samorządowym oraz księżom za włączenie się w nasze wydarzenie, które na stałe wpisało się w kalendarz szkolny. Kroczmy ulicami naszego miasta z zadumą i modlitwą na ustach – mówiła na wstępie dyrektor Ewa Grodzka.

Zebrani w zwartym szyku – rozważając stacje drogi krzyżowej – przeszli ulicami miasta pod krzyż katyński stojący na cmentarzu komunalnym. Tam głos ponownie zabrała dyrektor I LO przypominając zebranym historię powstania tego miejsca. - Miejsce pamięci ofiar katyńskich na radzyńskim cmentarzu komunalnym powstało z inicjatywy dyrekcji, nauczycieli historii, księży, katechetów z I LO oraz dzięki życzliwości i pomocy władz i mieszkańców Radzynia. Po raz pierwszy przyszliśmy w to miejsce w kwietniu 2009 roku, aby zasadzić tutaj dąb pamięci. Jest to jeden z 210 857 dębów posadzonych w ramach ogólnopolskiego programu „Katyń - ocalić od zapomnienia". To drzewo zostało posadzone dla uhonorowania pamięci porucznika Tadeusza Borkowskiego. W 2012 roku obok dębu pamięci stanęła także pamiątkowa tablica z nazwiskiem porucznika a w 2014 roku krzyż katyński - przypomniała Ewa Grodzka.

Na zakończenie młodzież jak i delegacje samorządowe złożyły pod krzyżem wieńce oraz zapalone znicze. Odmówiono także modlitwę w intencji poległych za Ojczyznę.