Polish English Hungarian
Dzisiaj jest: 24 Październik 2017    |    Imieniny obchodzą: Marty, Marcina, Rafała

 

zsrUM

 

Biuletyn Informacji Publicznej

IV Radzyński Marsz Żołnierzy Wyklętych: Mieli być prochem, stali się ziarnem

DSC 0054W Narodowym Dniu Pamięci Żołnierzy Wyklętych – 1 marca odbył się w Radzyniu IV Marsz Żołnierzy Wyklętych. Uroczystość rozpoczęła się Mszą św. w Sanktuarium Matki Boskiej Nieustającej Pomocy. - Mieli stać się prochem, popiołem, ale oni stali się ziarnem i wyrastają w sercach i umysłach wielu ludzi. Nagle stają się kierunkiem i drogą wielu z nas – mówił w homilii ks. Zbigniew Rozmysł.

Mszę św. pod przewodnictwem dziekana radzyńskiego ks. prał. Romana Wiszniewskiego, koncelebrowali pozostali proboszczowie radzyńskich parafii ks. kan. Andrzej Kieliszek oraz ks. Henryk Och, ks. Zbigniew Rozmysł – kapelan Stowarzyszenia Wolność i Niezawisłość, obecnie wikariusz parafii Terespol, ks. prał. Henryk Hołoweńko, ks. Grzegorz Suwała.

Na wstępie zabrał głos Andrzej Prokopiuk – dyrektor Gimnazjum im. Żołnierzy Wyklętych w Białej, które obchodziło tego dnia we święto patronalne. Mówca w krótkim rysie historycznym przedstawił problematykę związaną z Żołnierzami Wyklętymi.

W uroczystości wzięli udział poseł Marcin Duszek, przedstawiciel Wojewody Lubelskiego Waldemar Podsiadły, dyrektor IPN Oddział w Lublinie Dariusz Magier,  władze samorządowe z burmistrzem Radzynia Jerzym Rębkiem i wójtem gminy Wiesławem Mazurkiem, przewodniczący komitetu obchodów Józef Korulczyk, poczty sztandarowe, dyrektorzy szkół, przedstawiciele organizacji społecznych i politycznych, harcerze. W u roczystości uczestniczyli mieszkańcy Radzynia i powiatu radzyńskiego oraz Terespola, Międzyrzeca i Lublina.

Mieli być prochem, stali się ziarnem

W homilii ks. Zbigniew Rozmysł – kapelan Stowarzyszenia Wolność i Niezawisłość nawiązał do rozpoczynającego się tego dnia Wielkiego Postu. Wskazał analogię między Triduum Paschalnym a losami Niezłomnych: - Przeżyli Wielki Piątek torturowani przez ruskich, polskich i żydowskich oprawców. Zdzierano im paznokcie, bito do krwi jak Chrystusa, pochowano jak zwierzęta w bezimiennych grobach, gdzie popadło. A potem doświadczali przez 60 lat Wielkiej Soboty - niepamięci, zupełnej ciszy na ich temat. Teraz zaś przyszło zmartwychwstanie. Kilka lat temu nastąpiło zmartwychwstanie Wyklętych w świadomości tego narodu. Bóg, który o nich pamięta, upomniał się o nich, i naród też się o nich upomniał. Nareszcie. I można powiedzieć, że oni dziś żyją, są obecni wśród nas. Gdy patrzę na obecnych tu młodych ludzi, harcerzy, kibiców, na dzieci, młodzież, to myślę, że oni żyją w was: w waszych talentach, waszej pamięci, w tym wszystkim, co robicie dobrego, w miłości do ojczyzny, i pięknie wskazują wam drogę. Tak pięknie i lekko weszli w tych ostatnich latach w naszą codzienność, bo byli z nas, z naszego ducha, wierzyli w Boga, kochali swoje rodziny, upadali, powstawali, chcieli coś osiągnąć w życiu jak my. Większość Bogu zaufała i Bóg o nich pamiętał.

Ks. Zbigniew Rozmysł wspominał swój pobyt na Łączce w trakcie poszukiwania tam szczątków Żołnierzy Niezłomnych. Zacytował fragment Księgi Proroka Ezechiela o ożywieniu wyschłych kości, kończący się słowami: „Oto otwieram wasze groby i wydobywam was z grobów, ludu mój, i wiodę was do kraju Izraela. Poznacie, że Ja jestem Pan, gdy wasze groby otworzę i wydobędę was z grobów, ludu mój. Udzielę wam mego ducha po to, byście ożyli i powiodę was do kraju waszego i poznacie, że ja, Pan Bóg powiedziałem i wykonam. Wyrocznia Pana."

- Oni mieli stać się prochem, popiołem, zmiażdżono ich, chciano otoczyć zniesławieniem, zapomnieniem, by nikt się o nich nie upomniał. Taka miała być ich rola. Ale oni zamiast stać się prochem, stali się ziarnem i wyrastają w sercach i umysłach wielu ludzi. Nagle stają się kierunkiem i drogą wielu z nas – podsumował kaznodzieja.

Cześć i chwała bohaterom”

Po Eucharystii sprzed sanktuarium wyruszył pochód, w którym wzięli udział uczestnicy uroczystości. Widoczni byli członkowie Organizacji Narodowo-Radykalnej z Radzynia i Lublina, członkowie Klubu Patriotycznego z Terespola, harcerze, grupy rekonstrukcyjne. Nad pochodem powiewały biało-czerwone flagi. W drodze modlono się, śpiewano, wznoszono okrzyki na cześć Żołnierzy Wyklętych.

Marsz zatrzymał się przy byłej siedzibie policji na ul. Warszawskiej 5, gdzie w latach 1944-56 znajdowała się siedziba UB i areszt śledczy, w którym m.in. przetrzymywano, przesłuchiwano i katowano Żołnierzy Wyklętych ziemi radzyńskiej. Pod tablicą upamiętniającą ten fakt delegacje złożyły wieńce i wiązanki kwiatów.

Zakończenie uroczystości odbyło się na dziedzińcu Pałacu Potockich. Tam zabrali głos: poseł Marcin Duszek, dyrektor IPN w Lublinie Dariusz Magier, przedstawiciel Wojewody Lubelskiego Waldemar Podsiadły, wójt Gminy Radzyń Wiesław Mazurek oraz burmistrz Miasta Radzyń Podlaski Jerzy Rębek.

MAPA INTERAKTYWNA

Mapa interaktywna

PROJEKTY UNIJNE RPO WL 2007 - 2013

Projekty Unijne 2007-2013

ostrzezenia

KALENDARZ WYDARZEŃ

NADCHODZĄCE WYDARZENIA

Zapraszamy na Recital Chopinowski w ramach XXXIV Dni Karola Lipińskiego

28 październik 2017 18:00

Wystawa plastikowych modeli redukcyjnych

29 październik 2017 12:00

GOSPODARKA ODPADAMI

Gospodarka odpadami

PAŁAC POTOCKICH

Palac Potockich

BUDŻET OBYWATELSKI

budzet obywatelski

Centralna Ewidencja i Informacja o Działalności Gospodarczej Komórkowy system informowania mieszkańców Telefon dla osób niepełnosprawnych Elektroniczna Skrzynka podawcza Darmowy internet Hotspot Dyżury aptek Zdjęcie Komunikaty Wojewódzkiego Centrum Zarządzania Kryzysowegokarta duzej rodzinyjawny rejestr

BIULETYN INFORMACYJNY MIASTA

ZAPROSZENIA

Zaproszenia na Sesje Rady Miasta

SYSTEM INFORMACJI PRZESTRZENNEJ

e mapa radzyn podl

REWITALIZACJA MIASTA

MIASTA PARTNERSKIE

Miasto partnerskie Egyek WęgryMiasto partnerskie Nowy Tomyśl Polska

ŚCIEŻKA ROWEROWA

Trasa ścieżki rowerowej

ZAGOSPODAROWANIE PRZESTRZENNE

Mapa zagospodarowania przestrzennego