DSC 0002Studenckim hymnem “Gaudeamus igitur” w wykonaniu Zespołu Wokalnego "Wrzos" radzyńska filia Uniwersytetu Trzeciego Wieku zainaugurowała kolejny, dwunasty już rok akademicki. Na uroczystość, która odbyła się 18 października w sali widowiskowej ROK, licznie przybyli słuchacze UTW oraz zaproszeni goście, reprezentujący samorządy powiatowy i miejski, radzyńskie szkoły, współpracujące i zaprzyjaźnione instytucje i stowarzyszenia.

Otwierając spotkanie rektor Dariusz Gałan zacytował słowa Cycerona: "Zachowane zostaną ludziom władze umysłowe, żeby tylko w pracy nad naukami nie ustawali". – Radzyńscy seniorzy, uczestnicząc w zajęciach UTW, w pracach nad naukami nie ustają. Emerytura to nie jest czas na bierny odpoczynek. Święty Jan Paweł II w Liście do osób w podeszłym wieku napisał: „ Ten czas trzeba twórczo spożytkować, aby móc śmiało stawiać czoła nowym wyzwaniom cywilizacyjnym”. Tacy właśnie są nasi słuchacze – aktywni, twórczy, zaangażowani na wielu płaszczyznach – mówił D. Gałan.

Rektor przytoczył interesujące informacje: w Polsce żyje ponad 8 mln seniorów, osoby powyżej 60 roku życia stanowią ok. 1/3 mieszkańców Radzynia – w naszym mieście żyje ich ok. 5 tys. W Polsce działa ok. 500 UTW, w tym roku, dzięki społecznej i intelektualnej aktywności seniorów, powstało Ogólnopolskie Porozumienie Uniwersytetów Trzeciego Wieku. Drugą kadencję rozpoczął Obywatelski Parlament Seniorów, nasi reprezentanci w tym gremium to Dariusz Gałan oraz Marian Samociuk.

Statuetką z podziękowaniem za współpracę uhonorowany został Jan Brożek – prezes GFN.

Po przemówieniach zaproszonych gości zebrani chwilą ciszy uczcili pamięć zmarłego w lipcu bieżącego roku dr. Mieczysława Marczuka – założyciela Lubelskiego UTW, pierwszego dyrektora radzyńskiej Szkoły Podstawowej.

Następnie wykład inauguracyjny na temat „Okres starzenia się w nauczaniu Świętego Jana Pawła II” wygłosił proboszcz parafii Świętej Trójcy ks. kan. Andrzej Kieliszek. Prelegent odwołał się do Listu Jana Pawła II do osób w podeszłym wieku, opublikowanego w roku 1999, który został ogłoszony przez ONZ Rokiem Ludzi Starszych.

Opierając się na przykładach postaci w podeszłym wieku ze Starego i Nowego Testamentu Papież ocenia, że życie osób starszych jest sensowne, osoby w podeszłym wieku są potrzebne, miłe w oczach Boga. - Dziś różnie się patrzy na starość: w niektórych kręgach miarą wartości człowieka jest jego użyteczność, siła wytwórcza. Powszechniejsze jest inne spojrzenie: starsi ludzie to ważna część społeczeństwa, nie są traktowani jako obciążenie dla systemu ubezpieczeń społecznych, ale jako ci, co wiele wnoszą do społeczeństwa dzięki temu, że są bogaci doświadczeniem i mądrością. Dlatego jesteście skarbem – mówił ks. A. Kieliszek. Szczególnym aspektem zagadnienia jest wymiana pokoleniowa: szczególnym jej aspektem jest przekaz wiary wnukom przez dziadków, w czasie, gdy zajęci pracą rodzice mogą ten obszar zaniedbywać. Mówca wspomniał też o czwartym przykazaniu:”Czcij ojca swego i matkę swoją” oraz o problemie eutanazji.

Na zakończenie spotkania na scenie ROK wystąpiły dwa zespoły: „Czerwone Korale” z Zabiela oraz radzyński Zespół Wokalny „Wrzos”. Seniorzy swym występem, pełnym humoru i werwy udowodnili, że jesień życia może być czasem radosnym i niezwykle aktywnym.