Polish English Hungarian
Dzisiaj jest: 23 Październik 2017    |    Imieniny obchodzą: Marleny, Edwarda, Seweryna

 

zsrUM

 

Biuletyn Informacji Publicznej

Wieczór teatralny w ROK: Dziwny jest ten świat

P1010443Cztery spektakle zaprezentowane na scenie ROK w piątek 9 czerwca dały licznie zgromadzonym na widowni miłośnikom teatru nie tylko rozrywkę, ale nade wszystko powód do refleksji nad kondycją współczesnego świata.

Zbliżający się koniec roku szkolnego dał okazję do podsumowania pracy powstałych przy ROK grup teatralnych. Młodzieżowy teatr "Enigma" przedstawił “Świat niedoskonały” oraz “Jej portret”, debiutująca grupa dziecięca “ROK-owe Figielki” wystąpiła w “Baśniowym ambarasie”, a grupa teatralna “Pod ścianą”, działająca przy Radzyńskim Ośrodku Kultury zaprezentowała spektakl “Dzwonek”. Gospodynią wieczoru była instruktorka teatralna ROK-u – Elżbieta Żukiewicz.

Anielska interwencja w „Świat niedoskonały”

-Młodzież pokaże świat, w którym funkcjonujemy każdego dnia – zapowiedziała pierwszy spektakl organizatorka spotkania, a zapowiedź ta dotyczyła również kolejnych przedstawień.

Tłem spektaklu „Świat niedoskonały” (według scenariusza Bogumiły Janickiej) jest skłębiony tłum ubranych na czarno ludzi dążących gdzieś w pośpiechu. Wyłaniają się spośród nich pojedyncze postacie, które w mini scenkach mówią o swych problemach, wrażając emocje - gniew, złość, ból. Ilustracją muzyczną ich słów są fragmenty piosenki Czesława Niemena "Dziwny jest ten świat".

Jednak i w tym ciemnym, zdawałoby się beznadziejnym świecie pojawia się światło. Niesie je anioł przypominający o istnieniu Boga, który nadaje wszystkiemu sens: „On zawsze Cię kocha” - padają słowa ze sceny.

W finale przedstawienia słyszymy piosenkę Soyki Tolerancja, w której padają słowa „Na miły Bóg, życie nie tylko po to jest, by brać”. Aktorzy schodzą ze sceny do widzów, podając im ręce na znak otwarcia na drugiego człowieka, chęci niesienia pomoc, przyjaźni...

Fantazja lekarstwem na „Baśniowy ambaras”

Drugi spektakl pokazał ambaras, jaki wynikł w baśniowej krainie wskutek tego, że „dzieci bajek nie czytają”, więc „bajki same umierają”. Znani bohaterowie najbardziej popularnych baśni przechodzą na realną stronę życia i przystosowują się do nowej rzeczywistości – Baba Jaga (obecnie pani Jadwiga) zajmuje się biznesem, krasnoludki porzucają leśną chatę i zamieszkują w bloku...   Na szczęście Wielki Baj przerywa urlop, wzywa na pomoc Fantazję, która swą mocą przywraca baśniowy porządek rzeczy.

Widzowie gorącymi oklaskami nagrodzili barwny spektakl z przesłaniem oraz debiutujących dziecięcych aktorów, którzy mimo tremy świetnie wywiązali się z zadania.

Jej portret” - hołd złożony matkom

W swoim drugim spektaklu, przygotowanym na Dzień Matki, „Enigma” w krótkich, ale bardzo emocjonalnych scenach pokazała radości i trudy macierzyństwa na różnych etapach życia dzieci – od niemowlęctwa przez dorastanie, młodzieńczy bunt, opuszczanie domu rodzinnego...  Ramy przedstawienia stanowią piosenki: “Żałuję każdej łzy” - na początek oraz - na zakończenie piosenka Gabrieli Warwas "Dla mamy" w wykonaniu autorki.

Dzwonek”

Trudno dziś wyobrazić sobie życie bez telefonu komórkowego, smartfona, tabletu, komputera – bez wątpienia narzędzi ułatwiających pracę, komunikację, ale trudno też znaleźć miejsce, gdzie nie byłoby ludzi wpatrzonych w ekran smartfonów, niewiele zwracających uwagę na otoczenie. Telefon komórkowy ułatwia czy utrudnia życie, upraszcza czy komplikuje kontakty między ludźmi? Tych problemów dotyka sztuka “Dzwonek” zaprezentowana przez grupę teatralną “Pod ścianą” prowadzoną przez Janusza Szymańskiego. W tle pokazywane są dawne zdjęcia, na których widać szczęśliwe, roześmiane grupy dzieci i ich zabawy. Teraźniejszość rozgrywa się na scenie, gdzie ciemność rozświetlają jedynie blade światełka ekranów telefonów, w które są wpatrzeni aktorzy. Mechanicznymi głosami powtarzają encyklopedyczne definicje telefonu i innych pojęć z nim związanych. Emocje wyrażają przy pomocy emotikonów. Ilustrację muzyczną stanowią piosenka Republiki “Telefony” oraz “Strasz mnie”, podczas której aktorzy bawią się "karuzelkami" emotikonów, które w wielkim uproszczeniu wyrażają ludzkie emocje. Chaotyczny hałas informacyjny kończy twórca spektaklu, który komórką lub pilotem „wyłącza” aktorów.

Dziękujemy za piękny i pouczający wieczór teatralny twórcom spekakli i ich aktorom.

MAPA INTERAKTYWNA

Mapa interaktywna

PROJEKTY UNIJNE RPO WL 2007 - 2013

Projekty Unijne 2007-2013

ostrzezenia

KALENDARZ WYDARZEŃ

NADCHODZĄCE WYDARZENIA

Zapraszamy na Recital Chopinowski w ramach XXXIV Dni Karola Lipińskiego

28 październik 2017 18:00

Wystawa plastikowych modeli redukcyjnych

29 październik 2017 12:00

GOSPODARKA ODPADAMI

Gospodarka odpadami

PAŁAC POTOCKICH

Palac Potockich

BUDŻET OBYWATELSKI

budzet obywatelski

Centralna Ewidencja i Informacja o Działalności Gospodarczej Komórkowy system informowania mieszkańców Telefon dla osób niepełnosprawnych Elektroniczna Skrzynka podawcza Darmowy internet Hotspot Dyżury aptek Zdjęcie Komunikaty Wojewódzkiego Centrum Zarządzania Kryzysowegokarta duzej rodzinyjawny rejestr

BIULETYN INFORMACYJNY MIASTA

ZAPROSZENIA

Zaproszenia na Sesje Rady Miasta

SYSTEM INFORMACJI PRZESTRZENNEJ

e mapa radzyn podl

REWITALIZACJA MIASTA

MIASTA PARTNERSKIE

Miasto partnerskie Egyek WęgryMiasto partnerskie Nowy Tomyśl Polska

ŚCIEŻKA ROWEROWA

Trasa ścieżki rowerowej

ZAGOSPODAROWANIE PRZESTRZENNE

Mapa zagospodarowania przestrzennego